Po przeprowadzeniu prac związanych z ociepleniem domu lub innego budynku zostają resztki styropianu. W artykule opiszemy, gdzie możemy je wyrzucić.
W przypadku pozostania całych opakowań styropianu lub ich dużych możliwych jeszcze do wykorzystania kawałków najlepszym rozwiązaniem jest ich odsprzedaż lub wykorzystanie przy ocieplaniu innego budynku. Styropian możemy sprzedać na grupach związanych z budową domu na portalach społecznościowych lub na grupach, gdzie zamieszczane są lokalne ogłoszenia. Ofertę można zamieścić również na serwisach ogłoszeniowych. Z pewnością znajdzie się osoba, która zdecyduje się na zakup takiego styropianu, o ile oczywiście cena będzie atrakcyjniejsza niż w składach budowlanych czy hurtowniach styropianu.
Pozbycie się dużych resztek lub całych opakowań styropianu nie powinno stanowić problemu. Co jednak zrobić z małymi ścinkami? Ścinki również mogą przydać się do kolejnego ocieplenia m.in. do uzupełnienia miejsc, gdzie nie udało się dokładnie dociąć styropianu lub gdzieś pozostała luka. Jeśli jednak nikt nie będzie zainteresowany będziemy zmuszeni je wyrzucić.
Resztek styropianu budowlanego nie można wyrzucać do kontenera komunalnego
Należy pamiętać, iż reszek styropianu budowlanego nie należy wyrzucać do kontenerów komunalnych. Do takich kontenerów może trafić jedynie styropian z opakowań – ten brudny np. po obiedzie, który zamówiliśmy na wynos powinien trafić do odpadów mieszanych, natomiast czysty np. po sprzęcie AGD należy wrzucić do kontenera na plastik i metal (najczęściej pojemnik koloru żółtego).
Styropian pozostały po ociepleniu domu traktowany jest jako odpad budowlany. Zgodnie bowiem z nowelizacją ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku odpady powstałe podczas robót budowlanych sklasyfikowano jako „odpady budowlane i rozbiórkowe”. Zgodnie z tymi przepisami styropian pozostały po pracach związanych z ociepleniem budynku nie jest zaliczany do odpadów komunalnych.
Styropian budowlany możemy wyrzucić do odpowiedniego kontenera lub specjalnego worka big bag od wyspecjalizowanej firmy, która zajmuje się odpadami budowlanymi. Jeśli natomiast pozostało nam nie dużo odpadów budowlanych (w zależności od samorządu – ok. 1-1,5 tony) – możemy je samodzielnie dostarczyć do tzw. PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.